Základy managementu v oblasti HOPKS a krizového řízení

M


3.11. - 7.11.2025 - Praha


"Kurz určitě není jen pro manažery. V krizové situaci se ale manažerem stává každý krizař, i ten bez podřízených. Koná se v centru Prahy. Dozvíte se o nových metodách managementu v organizacích, o metodách pro řízení rizik a nastavení systému zvládání incidentů, havárií a mimořádných událostí. Vyzkoušíte si krizovou komunikaci, jak prezentovat informace a pokyny ve zlých chvílích, ale také jak zvládat stres a udržet si duševní rovnováhu. Případové studie o postupech při reálných či simulovaných krizových situacích Vás neuklidní ani nepotěší, ale posunou Vás dál."


Cílová skupina

Prakticky všichni, kdo se podílejí na krizovém řízení a přípravě a realizaci systému HOPKS:

  • úředníci územních samosprávných celků (krajských úřadů a ostatních orgánů s krajskou územní působností, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností)
  • státní zaměstnanci v ústředních správních úřadech
  • příslušníci a občanští zaměstnanci ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních a záchranných sborů
  • řídící i výkonní pracovníci subjektů hospodářské mobilizace, představitelé hospodářské sféry: dodavatelů mobilizačních dodávek, ochraňovatelů státních hmotných rezerv a dalších právnických a podnikajících fyzických osob

Členění kurzu - přednášky

  1. Základy manažerského řízení, teorie a praxe.
  2. Kybernetická bezpečnost a typické problémy kybernetické bezpečnosti v rámci veřejné správy a management řízení kybernetické bezpečnosti.
  3. Podstata a hlavní zásady krizové komunikace. Praktické procvičení zásad krizové komunikace na modelové situaci (ve skupinách).
  4. Uplatnění manažerských schopností a psychologie jednání krizového manažera s ostatními aktéry při krizové situaci, umění prezentace.
  5. Možnosti využití stávajících legislativních nástrojů pro zabezpečení a využití věcných zdrojů pro potřeby řešení krizové situace.
  6. Teorie a praxe krizového plánování, informační systém plánování věcných zdrojů v systému HOPKS.
  7. Metody pro stanovení rizik, modelování rizik, řízení rizik a specifika rozhodování v podmínkách rizik.
  8. Specifické metody krizového managementu v podmínkách HOPKS a krizového řízení, význam zkušeností z praxe krizového managementu na úrovni ústředního správního úřadu/územního samosprávního celku.
  9. Současnost a další rozvoj HOPKS.
  10. Praktické ukázky v případě plánování a řešení HOPKS – zpracování Plánu ND a složení ND (např. návrh nezbytných dodávek na řešení konkrétních krizových situací – př. povodeň, chemická havárie, jaderná havárie, sucho, nakažlivá onemocnění, požár velkého rozsahu …).
  11. Závěrečný seminář k probrané problematice a vyhodnocení soustředění. 


Více ke k realizaci a organizaci kurzu naleznete: Organizační pokyny R + M


Druh vzdělávání: průběžné specializační vzdělávání

Forma: prezenční

Počet dní kurzu: 5 po sobě následující dny

Počet vyučovacích hodin: 32

Vyučovací hodina: 45 min